אאוצ' כואב: כאב ביחסי אישות

אאוצ' כואב: כאב ביחסי אישות

כשהתחלתי עם מעגלי הנשים (אישות ונשיות) לא תארתי לעצמי כמה כאב אפגוש במעגל.
האמת העצובה היא שכשלושים אחוז מהנשים סובלות מכאב פיזי במהלך קיום יחסים.
זה יכול להיות כאב קטן או גדול, מציק לפעמים או כל הזמן, לאורך זמן או יחסית חדש אבל זה נמצא שם.

איך אני מגדירה כאב?

כאב זה עניין סובייקטיבי. אם את חושבת שכואב לך - אז זה כואב. נשים רבות סוחבות איתן כאב בדרגות שונות ומבחינתי כל אי נעימות במהלך קיום יחסי אישות אינה רצויה. כאב בנרתיק, בשפתי הפות, צריבה, גירוד, כאב באגן, זה בכלל לא משנה. כואב קצת, כואב הרבה. באמת שלא צריך לסבול.

אז אם כשליש מהנשים כאובות, למה זה נושא שכמעט לא מדובר?

שאלה מצוינת. האמת שיחסי אישות הם בכלל נושא לא מדובר אז קל וחומר כאבים. הרבה נשים חוששות להתלונן, חושבות שהן מדמיינות, ורוב רופאי הנשים כלל לא מכירים את התופעה ופוטרים את הנשים במשפטים מקוממים כמו: זה בראש שלך, תהיי שם בשבילו, תרפי או רושמים משחות לפי תיאור ולא לפי בדיקה. שמעתי כבר הכל.
אז... למי נאמר את זה? אם רופא הנשים לא נמצא שם כדי לעזור, מי עוד יוכל?

למה זה כואב לי?

זו גם שאלה ממש טובה.
יש המון סיבות לכאב ולאפיין אותם ע"ג פוסט בבלוג יהיה לא אחראי. אני רק אומר שיש כל מיני סוגי כאבים שיכולים להיגרם מכל מיני סיבות והשם הכללי שלהם זה דיספראוניה ( שזה הפרעות כאב בעת קיום יחסים). אבל בטח כבר נתקלת בהמון שמות כמו: וולודיניה, וסיבוליטיס (שזה השם "הקודם" לוולודיניה), וגיניסמוס, קוקסידיניה, אטרופיה, דלקת, פטריה עוד. והאמת שגם אם לא נתקלת ב"שם", את פשוט מרגישה כאב, גרד, צריבה, אי נוחות, אי נעימות או שאת מרגישה משהו אז בכלל לא משנה איך קוראים לזה...

עזבי גילי, אני כבר אסתדר עם זה...

את לא. מצטערת. בואי נתחיל עם העובדה שכאב לא מפסיק סתם. אם הכאב נמצא שם, אז זה לא תקין. יחסי אישות לא אומרים לכאוב. נקודה. ועוד משהו, הכאב לא רק שלא נעלם, אם הוא לא מטופל הוא בד"כ מתגבר עם הזמן וחבל. אם את כאובה, את לא מצליחה להנות. אם את לא נהנית, המערכת המינית - אינטימית שלך (כן, שלך. לא שלכם עדיין) נפגעת, יחסי האישות  שלכם כמובן שנפגעים אז למה? למה להמשיך לסבול.

אז מה את מציעה?

המון דברים. קודם כל אולי לנסות להבין מתי ואיך היגיע הכאב. אולי זה בזמן מסוים, בתנוחה מסויימת? זה היה שם תמיד? זה קרה לא ממזמן? ילדת? שינית תזונה? את משתמשת בגלולות? מניקה? מה חדש קרה? ואולי את כבר לא זוכרת מרוב שזה שם תמיד. ד"ר אחינועם לב שגיא מציעה דף בדיקה עצמית ואת תמיד יכולה לשוחח איתי (כמובן שזה לא תחליף לייעוץ רפואי, יחד עם זאת אני מניחה שאוכל להפנות למקום הנכון - צרי קשר בדף צור קשר)
אבל! רגע לפני סיום ואני בטוחה שכבר הבנת שכאבים זה לא תקין, אני רוצה להפנות אותך לרשימה הבאה.

ספרי לי על הרשימה

אז ככה. כשהתחלתי עם מעגלי הנשים, התחלתי לאסוף שמות של רופאות נשים ופיזיותרפיסטיות לרצפת אגן שמומלצות ע"י נשים וזה החידוש. מוסמכות ומומלצות. יש המון רשימות באינטרנט. מה שמיוחד ברשימה הזו שכל שם פה הומלץ באופן אישי ע"י מישהי. פרסמתי פוסטים בכל מיני קבוצות ונשים ענו לי (ורק אחרי שחפרתי להן בפרטי להבין האם הן ממליצות ונעזרו ממש), השם הוסף לרשימה.
אז הנה היא לנוחיותכן.

מילה וחצי על הטבלאות.
יש כאן 2 טבלאות: אחת של רופאות ורופאים שמומחים בפות ונרתיק ואחת של פיזיוטרפיסטיות. מתי ללכת ולמי? זה מאוד תלוי מה יש לך. תאורטית רצוי ללכת קודם לרופאה כדי שתאבחן. (בטח אם זה שורף, מגרד, מעצבן). אם את יודעת שזה וגינסמוס אז את יכולה לגשת גם לפיזיו קודם. (במקרים כאלה הרבה פעמים הרופאה תפנה לפיזיו. אם זה מקופת החולים - צריך בד"כ לקבל הפניית רופאה קודם).

ברשימה הזו יש המון שמות. על חלק מהרופאים והרופאות קיבלתי הרבה המלצות באישי אבל חשוב לדעת שחיבור אישי זה עניין סובייקטיבי. יכול להיות שתתחברי ויכול להיות שלא. הכי חשוב - אל תתייאשי. אל. זה חשוב בשבילך. ואת לגמרי שווה את זה. 

אז הנה היא. סוף כל סוף. הרשימה.

(לחיצה על שם העמודה תמיין לך אותה)

ועוד משהו חשוב! אל תפספסי את הראיון עם טלי רוזנבאום - מטפלת מינית - על כאבים ביחסי אישות והשפעתם על הגוף והנפש. רוצה לקרוא? זה פה. הקליקי. 

רופאות/רופאים:
אזורשםעירהֶסְדֵּרמידע נוסף
מרכזעינת אלרןתל אביב (מכבי השלום)מכבי
מרכזליאורה אברמובתל אביבמכבי, לאומית, כלליתמכבי - דרך זימון תורים איכילוב (עלות ביקור 150 שח). הם מגישים בשבילך בקשה להחזרים ומכבי מחליטים על כמה טיפולים את מקבלת החזר חלקי. (החזר 40 שח) כללית: אפשר ללכת דרך ייעוץ מומחה שיש 3 פעמים בשנה במרפאה של מור לאשה ברמת אביב. סכום בערך 140 שח. לאומית - תשלום על טופס 17.
מרכזאחינועם לב-שגיאפתח תקוהפרטידר לב שגיא נחשבת למספר אחת בתחום
ירושליםאחינועם לב-שגיאירושליםכלליתדר לב שגיא נחשבת למספר אחת בתחום
ירושליםמיכל לוריאהדסה - הר הצופים ובמרכז רותםפרטי וציבורימרכז רותם למיניות מכיל גניקולוגית, פיזיו לרצפת אגן וסקסולוגים. המרכז פרטי.
ירושליםאושרית ברטבית שמשכללית
מרכזאושרית ברטרחובותבית חולים קפלן
מרכזחלי ריברכפר סבאבית חולים מאיר
ירושליםחנה ספירירושלים, מודיעיןכללית והדסה הר הצופיםבכללית - רמת אשכול ובמודיעין, בבית חולים - הדסה הר הצופים. טיפ: למטופלות כללית כדאי להגיע למודיעין עילית שם זה בחינם וקצת פחות עמוס מהדסה.
ירושליםבינה סחר כהןמודיעיןמכבי
מרכזבינה סחר כהןתל אביבפרטי
דרוםאורית פעמוניבאר שבעכללית
מרכזרן קידרתל אביב וחולוןפרטי וציבורימאוד מומלץ!!! מנהל מרפאת כאב אגני בוולפסון. עובד עם ד"ר גינדיס (אשה) שמתמחה באולטראסאונד בנושא. מקבל פרטי בתל אביב (קליניקה באיה מדיקל ברמת החייל) וחוץ ממאוחדת, לכל קופות החולים הסדר איתו. פגישה עולה 200-300 שח - תלוי קופה. מקבל בוולפסון בציבורי: צריך הפניה מרופא נשים והתחייבות או תשלום של 150 שח.
צפוןירון ריברחדרהבית חולים הלל יפהמנהל מחלקה נוירולוגית בהלל יפה שמתמחה בעצבוב (ובכאבים) באגן הקטן
מרכזעופרי פלדבאר יעקבמאוחדת
ירושליםעופרי פלדמודיעין עיליתמכבי
ירושליםאדם פרקשבי"ח שערי צדקפרטי וציבוריכירורג כלי דם שמתמחה בתסמונת הגודש באגן שהתסמינים שלה זה כאבי אגן אחרי יחסים ולאחר עמידה. קצת מזכיר אנדו... ומתבלבלים בינהן.
ירושליםדני דורמבוסירושליםקופת חוליםלא מתמחה בכאבים ביחסים אבל יודע להפנות לאן שצריך, מאוד רגיש בבדיקה, יוודא הסכמה לפני כל דבר שעושה ויש לו תורים בזמינות ממש גבוהה. עובד עם כמה קופות חולים.
מרכזילנה רוסליקרחובות, תל אביבמכבי, לאומית, כלליתלא מתמחה בכאבים ביחסים אבל רופאת נשים שמכירה ווסטיבוליטיס ורגישה בבדיקה. ברחובות במכבי ובלאומית, ובתל אביב בכללית
ירושליםמיכאלוב יבגניבית שמשלאומיתנוירולוג - למי שסובלת מכאב עיצבי באזור ולא רק ביחסי אישות אלא באופן כללי
צפוןיובל קאופמןחיפהבהסדר עם כללית מושלם ופלטינום, לאומית זהב, מכבי מגן זהב + כלל, מנורה, פניקס, מגדל, הראל ועוד. בית חולים 'אסותא' חיפה, קניון לב המפרץ (קומה ג'), שד' ההסתדרות 55 , צ'ק פוסט, חיפה. לקביעת תור יש להתקשר ליוכי: 050-9500525 פקס: 04-8494210 דוא"ל: mdykaufman@gmail.com
מרכזלודמילה אוסטרובסקי תל אביבפרטיבי"ח איכילוב, קליניקה פרטית – רח' וייצמן 14, מרכז וייצמן, קומה 12, חדר 1222, ת"א. טלפון לתיאום תורים : 050-6260917, פקס : 073-7406080. פרטי, קופ"ח כללית.
צפוןאלעד ברקוביץ' חיפה, בית שאןמכבי, כלליתרופא בכיר במחלקת נשים ויולדות ובמרפאת האנדומטריוזיס, בי"ח העמק, עפולה. טל : 04-6495507, 04-6494331.
דרך מכבי:רח' גולן שמחה 54, חיפה טל : 04-8796940 זימון תורים 3555*.
דרך כללית: "המרכז לבריאות האישה בית שאן" - רח' הרצל 112, בית שאן . טל : 04-6489300 (ואפשר גם באופן פרטי – בי"ח אסותא 6474*)
מרכזאלכסנדר קונדריאהחולון, תל אביבכללית מושלם, פרטי– מנהל היחידה לאורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת של רצפת האגן בבי"ח וולפסון. תיאום תור דרך מוקד זימון התורים של בי"ח : 03-5028111.
קליניקה פרטית (בהסדר עם כללית מושלם או פרטי) - המרכז לבריאות האישה ברמת אביב, ת"א. זימון תורים: 037620620
פיזיוטרפיסטיות לרצפת אגן:
אזורשםעירהֶסְדֵּרמידע נוסף
מרכזלאה טנאבני ברקפרטי / מאוחדתhttp://leatene.co.il/
דרוםלאה טנאאבן שמואל, אשקלון, קרית גתפרטי / מאוחדתhttp://leatene.co.il/
מרכזגלית הלפרין קידרתל אביבמכבי(הדר יוסף, תל אביב)
מרכזרונית בן אליהותל אביבפרטי / כלליתhttp://www.ronitb.co.il/
(החזר מכללית)
שרוןרונית בן אליהוגן יאשיהפרטי / כלליתhttp://www.ronitb.co.il/
(החזר מכללית)
מרכזאירה קושנירפתח תקוה, רחובותפרטי / כלליתהחזר מכללית
ירושליםיפעת טמירבית שמשפרטי
ירושליםמרים בלוךירושלים, גוש עציוןפרטי
ירושליםאביגיל בר לבבבית שמשפרטי
דרוםליאת אלוןבאר שבע, קרית גתכללית
ירושליםרות בואנו דה מסקיטהירושלים, ביתר עילית, צור הדסהפרטי / כלליתירושלים וביתר עילית - דרך הכללית. פרטי - בצור הדסה
מרכזאינה טפליצקיתל אביבפרטי
שרוןיפעת בטיסטרעננהפרטי / כללית
מרכזיעל שוראקי (דנן)רמת גןפרטי
יו"ששרון וופלמןעפרה, בנימיןלאומית / כללית
ירושליםאביגיל מולכוירושליםמכביקיבלה המון המלצות 🙂
צפוןרונית זלצמןטבעוןפרטייש השתתפות מקופות החולים
יו"שפולה וייסמןאריאלפרטי
ירושליםשירה ברונשטייןירושליםפרטי
דרוםשירה ברונשטייןקרית גתלאומית
דרוםכאותר חמודבאר שבעכללית
צפוןיעל נויבוארחמדת, עפולהפרטייש השתתפות מקופות החולים
מרכזענבל גיאתל אביב, שוהםפרטי
ירושליםמילה גולדנברגמודיעיןפרטייש השתתפות מקופות החולים
דרוםמילה גולדנברגניר בניםפרטייש השתתפות מקופות החולים
מרכזמיכל גילעדרעננה, הרצליהמאוחדתרעננה - מאוחדת, הרצליה וביקורי בית - פרטי. נייד: 0522458554
מרכזלילך בן דרורתל אביב, נס ציונהפרטיאיה מדיקל" – מרכז לרפואת נשים מתקדמת – רח' הברזל 10, קומה 6, מתחם אסותא, רמת החייל, ת"א – טלפון לתיאום תור : 077-5717230. וכן גם באופן פרטי בנס ציונה lilach.bdm@gmail.com
מרכזיעל בליצקיפתח תקוהפרטי - החזר מכללית076-8621815